Kedves Mizzy!
Rengeteg hibát találtam az oldalon. pl:
A lóval való sportolási formák egyik alapvető csoportosítása a lóversenysportok, illetve lovassportok. NEM UGYAN AZ.
Angol vagy western?olyan mintha az ambert döntés elé állítanád!!
Magassághoz van kötve a ló és lovasa??jó, persze, hogy egy 180 magas tömzsi ember, nem egy pónit vesz. Ez szerintem tisztázza önmagát, de az, hogy egy 120 centis gyerknek emgszabák, hogy pónin üljön vagy sem, ez egy kicsit érdekes. Mert alapvetően, a kistermetű emberek álltalában kezdők, nem alakultak ki a lovas izmaik! A PÓNI:Kicsi öntörvényű állat. Ügetése szapora, így a kisgyermek kevésbé tud rajta maradni :). Én (170 centisen..) ültem már pónin, és telbírt a 120-130 centiméteres állat!volt, hogy 1 métereket ugrottunk vele! Nos, a továbbiakban ez a szemetszúró hiba, kissé irritáló, így ha javítási lehetőség van, akkor ha megtennétek ^^.
Nos,Ezen az oldalon, a western ovaglásról is szó esik, de a lóversenyekben lósportokban nem..?a western egy erős szakág. közben tisztáznám még mielőtt belekezdek a lósport, és a lovassportokat:
"Fontosnak tartom ezt a két fogalmat tisztázni, hogy a lovat kedvtelésből tartó se mondjon olyat, mondjuk egy díjugrató versenyre indulván, hogy "kimegyek a lóversenyre", mert ezzel esetleg feleslegesen válhat derültség tárgyává szakemberek előtt.

Az első csoportra jellemző, hogy alapvetően a lovak versenyeznek egymással, a lovak eredményeit jegyzik, és "másodlagos" szerepe van (ha lehet ilyet mondani) a lovasnak, illetve hajtónak. Természetesen a jó eredményekhez nem csak jó ló, de jó lovas, illetve hajtó is kell. A lovak együtt futnak, mezőnyökben, és időre, gyorsaságra megy a verseny.
Alapvetően két ága van a lóversenyzésnek: az egyik a galopp, amit angol telivérek futnak (bár bizonyos versenyeken versenyfélvérek is részt vesznek, illetve vannak galopp futamok arab lovak számára is), a másik az ügető, amit ügető fajtájú lovak futnak, ügetés jármódban, és a meghatározott távot többnyire kétkerekű kocsiba, úgynevezett sulkyba fogva teljesítik. (Azért a "többnyire", mert pl. Franciaországban rendeznek ügető futamokat nyereg alatt is.) Ilyen fajták pl. az amerikai ügető, vagy az orlov ügető.
Az angol telivérek versenyeit újabb három területre lehet osztani.
Síkversenyek: ahol különböző távokat sík pályán futnak a lovak. Gátverseny: ahol ezen a pályán (ami nagyjából ellipszis alakú körpálya) kisebb akadályokat is elhelyeznek. Akadályverseny, vagy steeple-chase: amikor a pálya meghatározott vonalvezetésű, és komolyabb méretű, természetes jellegű akadályok (sövény, vizesárok, szárazárok, stb.) nehezítik. Mindhárom versenyen vágta jármódban "közlekednek" a lovak.
A galopp-versenyeken csak a helyezéseket tarják nyilván, míg az ügetőknél az időeredményt is.
A galoppon is és az ügetőn is különböző korosztályú lovaknak különböző távú versenyeket írnak ki. A galoppon az úgynevezett handicap versenyeken a lovaknak az esélykiegyenlítés érdekében addigi teljesítményük alapján számolt, eltérő súlyt kell vinniük. A jobb ló nehezebb teherrel fut.
A lóverseny eredményeire fogadásokat lehet kötni a fogadás-szervező irodáknál.
Akit ennél mélyebben érdekel a lóversenyzés, az az arra vonatkozó szakirodalmat megtalálja, itt csak néhány alapfogalmat szerettem volna tisztázni.
A lovassportok esetében az előzőhöz képest az egyik alapvető különbség, hogy a lovasok, illetve hajtók versenyeznek alapvetően, és az értékelésben másodlagos a ló kiléte (az eredmény természetesen itt is mindkettőn múlik), kivétel néhány speciális verseny, pl. a kezdő lovak versenye, vagy a tenyészversenyek.
A másik nagy különbség, hogy a lovasok egyesével, külön-külön teljesítik a feladatokat, és hibapontjaik valamint idejük alapján alakul ki a rangsor a versenyzők között. A lovassportok különböző szakágaiban meghatározott versenyszabályok szerint folynak a küzdelmek, és mindegyiknek megvan a saját pontozásos rendszere, illetve az idő figyelembe vételének mikéntje annak érdekében, hogy a külön-külön induló lovasok, illetve fogatok teljesítménye egymással objektíven összehasonlítható legyen.
(Forrás: Lótartás a családban, Gazda Kiadó (http://www.lovak-lovasok.hu/lovas-magazin/lovaglas-es-sport/losport-vs-lovassport))
Nos, a western:
"A westernlovaglás kialakulása az Újvilág (Amerika) meghódítása idejére tehető.
A bevándorlók ugyanis a nagy távolságok leküzdése céljából Amerikába vitték legjobb lovaikat. A lovakat ekkor közlekedésre, földművelésre, harcokra és marhákkal folytatott munkára használták.
A sorra felnövekvő zsúfolt keleti nagyvárosoknak szükségük volt élelemre, amit a kontinens középső részén termeltek meg. Ezeken a hatalmas területeken marhacsordákat tenyésztettek, amiket keletre tereltek a nagyvárosok élelmiszer-ellátására. A hatalmas távolságok miatt a marhacsordákat csak lóháton lehetett hajtani, ezért szükség volt a lovas marhapásztorok (=cowboyok) munkájára.
Mivel a cowboyok egész napjukat lóháton töltötték, kialakult az ember és az állat között egy szoros kötődés. A lovasoknak meg kellett ismerniük társuk, a ló viselkedését, szokásait, „nyelvét” (=testbeszédét), hiszen ha nem értették meg egymást, akkor az az életükbe kerülhetett."
Forrás:http://www.icranch.hu/pages/info_westernlovaglas.htm
Üdv:Sessee
Ui.:Jelentkeznék az egyik téma leírására!:)
|