A vadon élő kancák szinte folyamatosan vemhesek, ugyanis megközelítőleg 11 hónapig hordják a magzatukat. A csikók tavasszal jönnek világra, amikor az idő melegedik, a legelők pedig dús füvűek. Az anyaló így jó minőségű, tápláló tejet biztosít kicsinyének.
Az ellésre mindig hajnalban kerül sor. Miután megtörtént, a kanca nyalogatni kezdi a csikót és bátorítja, hogy lábra álljon. Erre azért van szükség, hogy minél előbb el tudjon menekülni, ha veszély fenyeget. A vér szaga könnyedén odacsalhatja a ragadozókat. A csikó nemsokára szopni kezd. Füvet csak hat-hét hónapos kortól eszik, amikor kinőnek az első fogai. Ilyenkor leválasztódik, többé nem függ az anyjától.
Pata
A csikók patáját születésükkor vastag, puha hártya veszi körül, amit hamar elveszítenek. A kiscsikó a méhben rugdalózik, és ez a hártya védi az anyaállat belső szerveit.
Szőrzet
Vastag szőrrel jönnek világra, ez védi őket a hideg ellen életük első évében. Ezt a csikószőrt az első telet követően fokozatosan levedlik, és fényes, sima szőrt növesztenek.
Lábak
A csikók lába majdnem ugyanolyan hosszú, mint az idősebb lovaké. Ez azért van, hogy veszély esetén a csikó is el tudjon menekülni a ménessel.
Írta: Mizzy |